درباره‌ی رضا شکراللهی

رضا شکراللهی

رضا شکراللهی
زاده‌ی ۱۳۵۱ نجف‌آبادِ اصفهان
ویراستار ادبیات داستانی، فعال ادبی، روزنامه‌نگار آزاد و ویراستار بازنشسته‌ی رادیوفرهنگ

وی دوران کودکی را در زادگاهش نجف‌آباد گذراند و دوره‌ی نوجوانی‌اش بیشتر دز جنگ ایران و عراق گذشت که به دوبار مجروحیت او در عملیات کربلای پنج و محاصره‌ی خرمشهر در هنگام پذیرش قطعنامه انجامید. پس از مهاجرت به تهران، از سال ۱۳۷۱، کارمند صداوسیما شد و در دوران خدمت در این سازمان، ضمن تحصیل در رشته‌ی کارگردانی فیلم دانشکده‌ی صداوسیما، پس از یک دوره‌ی چندساله نویسندگی، کارگردانی و اجرای برنامه‌ها و مستندهای فرهنگی در شبکه‌ی اول سیما، به شبکه‌ی رادیویی فرهنگ رفت و ضمن همکاری در نگارش برخی فیلمنامه‌های سینمایی (نفس عمیق، حالا حرکت کن و…) و تلویزیونی (خبرنگار خارجی، بوی نان تازه، افسانه‌ی خورشید و…) تا پایان دوره‌ی خدمت در این شبکه به ویرایش متون ادبی و فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌ی ویرایش مشغول بود.

شکراللهی کار روزنامه‌نگاری را با صفحه‌ی ادب و هنر روزنامه‌ی «سلام» آغاز کرد. نوشتن به صورت آزاد برای هفته‌نامه‌های «آوا» و «نور» و روزنامه‌های «همشهری» (نخستین دوره‌ی ضمیمه‌ی همشهری)، شرق، اعتماد، وقایع تهرانیه و برخی نشریات دیگر از جمله فعالیت‌های روزنامه‌نگاری او بوده است. تأسیس ستون «شیرینی زبان» در برخی روزنامه‌ها برای پرداختن به موضوع زبان و نگارش ادامه‌دارترین فعالیت مطبوعاتی او بوده است که هم‌چنان به صور‌ت‌های گوناگون ادامه دارد.

رضا شکراللهی فعالیت خود در حوز‌ه‌ی ادبیات داستانی را به‌طور متمرکز از سال ۱۳۸۰ آغاز کرد. تأسیس و اداره‌ی وب‌سایت ادبی خوابگرد و هفتان، برگزاری جوایز ادبی، داوری برخی دیگر از جوایز و ویرایش تخصصی ادبیات داستانی، بخشی از کارهای او در این سال‌ها بوده است. وب‌سایت «هفتان»، که خیلی زود به یک پایگاه خبری معتبر برای مراجعه‌ی اهل ادب و فرهنگ تبدیل شده بود، پس از سه و سال نیم فعالیتِ مستمر، در سال ۱۳۸۷ به دلیل فشارهای امنیتی دولت وقت مسدود و تعطیل شد. اما وب‌سایت خوابگرد که سابقه‌ی راه‌اندازی آن به سال ۱۳۸۱  برمی‌گردد، هم‌چنان برپا و فعال است.

جایزه‌ی ادبی بهرام صادقی، نخستین جایزه‌ی اینترنتی برای داستان کوتاه بود که شکراللهی آن را در سال ۱۳۸۲ در وب‌سایت خوابگرد، با همراهی  و داوری نویسندگانی چون رضا قاسمی، عباس معروفی، منیرو روانی‌‌پور، احمد غلامی، خسرو دوامی، محمدحسن شهسواری و حسن محمودی راه انداخت. دومین و سومین دوره‌ی این مسابقه نیز در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با دبیری و داوری او و و داوری فرشته احمدی، حسین پاینده، حسین سناپور و محمدحسن شهسواری برگزار شد.

داوری و کمک به برگزاری دو دوره جایزه‌ی داستان کوتاه شهر کتاب، داوری در مسابقه‌ی داستانک کشف لحظه، داوری در یک دوره از جایزه‌ی ادبی تعطیل‌شده‌ی نویسندگان و منتقدان مطبوعات از دیگر فعالیت‌های ادبی اوست. او هم‌چنین برگزاری دو دوره جایزه‌ی کتاب سال به انتخاب شماری از وبلاگ‌نویسان را در کارنامه‌ی خود دارد.

ویرایش تخصصی ادبیات داستانی و فعالیت در این زمینه، جدی‌ترین دل‌مشغولی رضا شکراللهی در این سال‌ها بوده و کتاب «مزخرفات فارسی» نخستین کتاب او با موضوع نگارش و ویرایش است که نشر ققنوس آن را در سال ۱۳۹۶ منتشر کرد. نشرهای افق، چشمه و ققنوس از جمله‌ی نشرهایی هستند که وی با آنان همکاری کرده است. شماری از آثاری که ویرایش آن‌ها بر عهده‌ی او بوده، به این شرح است:

پاگرد، محمدحسن شهسواری، افق
شب ممکن، محمدحسن شهسواری، چشمه
تقدیم به چند داستان کوتاه، محمدحسن شهسواری، افق
شهربانو، محمدحسن شهسواری، چشمه
میم عزیز، محمدحسن شهسواری، چشمه
بهشت مغولی، محمدحسن شهسواری، ناشر مؤلف
وقتی دلی، محمدحسن شهسواری، شهرستان ادب
مرگ‌بازی، پدرام رضایی‌زاده، چشمه
یوسف‌آباد خیابان سی و سوم، سینا دادخواه، چشمه
پری فراموشی، فرشته احمدی، ققنوس
نفرین خاکستری، مهسا محب‌علی، افق
پرتره‌ی مرد ناتمام، امیرحسین یزدان‌بد، چشمه
برو ولگردی کن رفیق، مهدی ربی، چشمه
گلف روی باروت، آیدا مرادی آهنی، نگاه
به هادس خوش آمدید، بلقیس سلیمانی، چشمه
همین حالا داشتم چیزی می‌گفتم، احمد آرام، چشمه
ابر صورتی، علیرضا محمودی ایرانمهر، چشمه
مجمع‌الجزایر اوریون، رؤیا دست‌غیب، افق
دختری که خودش را خورد، سعید محسنی، چشمه
یکشنبه، آراز بارسقیان، چشمه
همه چی درس می‌شه، آزاده محسنی، چشمه
چه زود بزرگ شدم، حسن فرهنگ‌فر، چشمه
چهارشنبه‌ی دیوانه، الهامه کاغذچی، چشمه
دو کام حبس، مریم منصوری، چشمه
رگ، یاسمن شکرگزار، چشمه
قبرستان سقف ندارد، سامان آزادی، چشمه
در ماهی می‌میریم، سعید شریفی، افراز
امروز شنبه، یوسف انصاری، افراز
هذیان، محمدهاشم اکبریانی، چشمه
حالا یک کلاه آفتابی قرمز دارم، عطیه راد، چشمه
پنجاه درجه بالای صفر، علی چنگیزی، چشمه
خط فاصله، هادی کیکاووسی، چشمه
شب‌های کوش‌آداسی، رؤیا صدر، ققنوس
بابا باتری‌دار می‌شود، رضا ساکی، گل‌آقا
سمساری، رضا ساکی، پرسه
منتقدی از شوروی سابق، رضا ساکی، پرسه
لکه‌های ته فنجان قهوه، رضا ارژنگ، افق
کشور آخرین‌ها، پل استر (خجسته کیهان)، افق
پمپی، رابرت هریس (خجسته کیهان)، افق
ارواح، پل استر (خجسته کیهان)، افق
شب پیشگویی، پل استر (خجسته کیهان)، افق
زندگی و مرگ یک اسطوره، محسن گلتاش، چشمه
جامعه‌شناسی توسعه، مهرداد ناظری، روزنه
سیاره‌ی رنج ۱، محمد صدری

بدون نظر

شما هم نظرتان را بنویسید

three + 18 =

Back to Top