خوابگرد - فرهنگ‌خوان با یاد هفتان

سفارش آگهی آگهی

نوگام


راهک


ققنوس


عکاسی بایگانی لینکده


برخی آشنایان
پنجره پشتی
یادداشت‌های ادبی محمدحسن شهسواری

ادبیات محفلی یا محافل ادبی
مصاحبه در مورد «محافل ادبی» و «ادبیات محفلی» ست که گویا بعد از سه چهار سال، برخی دوباره دوست دارند در موردش حرف بزنند.  هفتانک

پیشنهاد

سایت‌ها
والامد هفتان دوات ۳۰نما جن و پری زمانه بی‌بی‌سی پارسیک تابناک اعتماد کارگزاران روزنا جام‌جم همشهری Alexa بالاترین کارگاه هنر عکاسی مگیران ایران کیهان بلاگ‌نیوز حیاتِ نو

سایت‌های دیگر
انسان‌شناسی و فرهنگ رخداد مرور ماندگار فیروزه ۷سنگ فروغ قفسه کافه داستان دیباچه نصور آتی‌بان

لوگوی فرهنگ‌خوانمجید قاسمی: مدت‌ها از برکت وجود هفتان در تمام لحظات روز پنجره‌ای برای خواندن به رویم باز بود. من که سخت به ولگردی‌های فرهنگی ایمان دارم و با توجه به اصل معرفت‌شناسانه‌ی «هرمنوتیک»، این ولگردی‌ها را مصداق بارز گشوده بودن، به سوی تجربه‌های نو می‌دانستم، هفتان شد رفیق شفیق روزها و اهالی‌اش هم شدند هم‌قدمان پرسه‌های من. دوستانی که نه هرگز دیده بودم‌شان و نه ‌می‌شناختم‌شان، و تنها درد مشترکی از جنس «فرهنگ» را میان خودم و ایشان حس کرده بودم و همین درد را برای هم‌قدمی کافی می‌دیدم. اما اتفاق نامیمونی هفتان را به حافظه‌ی فضای مجازی سپرد و به قولی «به ضرب تازیانه جمع ما پاشیده شد از هم.»

اما اعتیاد من به ولگردی هم‌چنان پابرجا بود و انواع خدمات اشتراک لینک از جمله گوگل شدند کوچه‌های تنگ پرسه‌های من. اما هیچ‌کدام جای هفتان را نگرفت، چرا که در هفتان خصلتی بود که هرگز در ریدر گوگل به وجود نیامد و آن گشوده بودن جمع، به روی اعضا و افکار جدید است. یک شخص جدید هرگز نمی‌تواند در گوگل‌ریدر من، پست معرفی کند و من را به مطلب جدیدی رهنمون شود. اما من آن‌قدر به این ولگردی‌ها و هیجان هم‌پرسه‌های جدید عادت کرده‌ بودم که خود مشقت آموختن سایت‌نویسی را تحمل کنم و اکنون شادمانم که توانستم با الگوگیری از هفتان (البته همراه با نوآوری‌هایی) در بیست‌وششمین سالگرد ورودم به میان آدمیان،دوباره فضایی برای پرسه‌زنی‌های فرهنگی فراهم کنم و آن را فرهنگ‌خوان می‌نامم و دوست دارم به شما نیز بگویم به این پاتوق ۲۴ساعته خوش آمدید.

پانوشت من:
این یاور قدیمی هفتان را ندیده‌ام. فقط خاطرم هست از همان روزی که هفتان مسدود شد، هر چندوقت‌یک بار پی‌گیری می‌کرد با پیشنهادی تازه برای احیای هفتان یا راه‌اندازی چیزی شبیه آن. به دلایل شخصی، که این روزها معروف شده به دلایل امنیتی(!)، هر بار فقط از او تشکر کردم. چندی پیش، آدرس سایت فرهنگ‌خوان را برایم فرستاد و من نیز بی‌هیچ دخالتی در طراحی آن، فقط چند پیشنهاد برای بهترشدن آن دادم. و حالا زمان آن است که هم زادروز خود صاحب سایت را تبریک بگویم، هم تولد فرهنگ‌خوان را که با همت عالی او و با یاد هفتان راه افتاده است.

فرهنگ‌خوان تا کامل‌ترشدن و رفع برخی کاستی‌های دیگر اندکی فاصله دارد، اما از صمیم قلب آرزو می‌کنم رونق بگیرد و به «بالاترین» اهل فرهنگ و هنر تبدیل شود. و این، بنا به ساختار وبِ دویی این سایت، میسر نخواهد شد مگر با مشارکت خود اهل فرهنگ و هنر. نگاهش کنید، عضوش شوید، مطالب‌تان را در آن لینک کنید و هم‌زیستی دمکراتیک در عرصه‌ی فرهنگ را در زمین وب فارسی تجربه کنید. [در باره‌ی فرهنگ‌خوان]


نظرات خوانندگان
۰۸:۱۸ ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ مبارک باشد گشوده شدن دریچه ای دیگر به دنیای با هم بودن اهل ادب و هنر.
۱۷:۵۵ ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ ممنون از آقای شکراللهی به خاطر همه کمک هایی که در فضای مجازی به فرهنگ می کنند
۱۷:۰۵ ۱۳۸۹/۱۰/۱۷ سيد اگر دلخور نشوی بايد بگويم که "فرهنگ خوان" اندکی بهتر از "هفتان" برنامه ريزی شده است. به خصوص که امکاناتش بيشتر است. البته هر گُلی يک بويی دارد.
۱۶:۲۲ ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ آقای شکراللهی خسته نباشید.اخبار کارگاه های داستان نویسی هم اطلاع رسانی شود.ممنون
۰۹:۵۰ ۱۳۸۹/۱۰/۲۰ مبارک باشد. دل ما را شاد میکنید بسیار. دعایتان میکنیم بسی بیش از انتظار
۱۰:۰۷ ۱۳۸۹/۱۰/۲۰ اما هفتان کجا و این کجا...! در همان نگاه نخست آشفتگی ظاهر پریشان‌ام کرد و xصفحه را بر قرار ترجیح دادم.
۱۱:۲۸ ۱۳۸۹/۱۰/۲۰ ظاهرش شلوغه و طراحی‌اش خوب نیست. اصول درست نویسی تو وب هم باید رعایت بشه همه‌جاش. از همه مهم‌تر اینه که هفتان به خاطر ارزش‌گذاری رو لینک‌ها و گزینش اون‌ها از نظر کیفیت و اهمیت خبر بود که اعتماد مخاطب رو جلب کرده بود. بد نیست آداب هفتان رو یه بار بخونن، و سعی کنن همون‌طوری اعتماد مخاطب رو جلب کنن.
۰۸:۵۵ ۱۳۸۹/۱۰/۲۱ میم عزیز نمیدونم من این روزها زیاد دل نازک شده م یا کلمات شما زیاد توپخونه ایه.
یعنی واقعا نمی شه برای نظر دادن در مورد یک کار فرهنگی بی مواجب و پر دردسر، محترمانه تر و ملایم تر حرف زد؟
۱۵:۳۶ ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ سلام علیکم
هر قدمی که در این راه برداشته شود معرکه است. یاد روزگار هفتان به خیر.
۱۳:۰۴ ۱۳۸۹/۱۰/۲۹ امیدوارم این نوزاد همزاد مناسبی برای هفتان باشد.
قدمش مبارک
۰۴:۵۳ ۱۳۸۹/۱۱/۰۱ جناب شکرالهی چند وقتیه به روز نکردین!
اتفاقی که نیفتاده؟
۱۸:۵۴ ۱۳۸۹/۱۱/۰۲ سلام. چرا نیستید آقای خوابگرد؟
۰۸:۴۶ ۱۳۸۹/۱۱/۰۳ آقاي شكراللهي. خيلي وقت است به روز نكرده ايد. كمي نگرانتان هستم. اميدوارم خوب باشيد
۱۶:۴۷ ۱۳۸۹/۱۱/۰۳ سيد حالا اين دوستان داستان نويس ما هی بروند دنبال رئاليسم جادويی. ببين ما خودمان در سطحی بسيار بالا اين سبک را داريم. يار در خانه و ما گرد جهان می گرديم:
"مقام عظمای رهبری بعد هم كمي از پاداش شهيد مي‌گويند: "به مجرد اين كه شهيد روي زمين افتاد، قبل از آن كه به آن دنيا برود، ملائكه به استقبالش مي‌آيند و به او مژده مي‌دهند. او همه اينها را با همين چشم مادي مي‌بيند. خدا هم همه گناهانش را مي‌بخشد. "
http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8911031145
۰۲:۴۲ ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ خدا رو شکر نگران شده بودیم

نام
ایمیل
وب‌سایت
پیامصفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.