خوابگرد قدیم

همایش «گفت‌وگو با حافظ»

۲ مهر ۱۳۸۸

همایش «گفت‌وگو با حافظ» به مناسبت بیستم مهر، روز بزرگداشت حافظ، در روزهای شنبه و یک‌شنبه ۱۸ و ۱۹ مهر ماه در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار می‌شود.

علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهرکتاب، درباره‌ی جایگاه شعر حافظ در ادبیات فارسی گفت: بی‌شک شعر حافظ نمونه‌ی اعلا و آرمانی شعر فارسی است و دیوانش چکیده‌ی فرهنگ و ادبیات ایران است و با این‌که تاکنون شرح‌ها و تفسیرهای فراوانی بر شعر او نوشته شده و در طول هفتصد سال گذشته، دیوان او همدم و همراه مردم بوده است ولی شعر حافظ همیشه حرف‌ها و نکته‌های تازه‌ای برای مخاطب دارد و گفت‌وگو با شعر او پنجره‌های نوینی از تاریخ و فرهنگ ایران زمین را به روی مخاطب می‌گشاید.

وی درباره‌ی نحوه‌ی برگزاری همایش «گفت‌وگو با حافظ» گفت: این همایش به همت شهرکتاب مرکزی، بنیاد دانش‌نامه‌ی فارس و موسسه‌ی آموزش عالی حافظ شیراز بعداز ظهر روزهای شنبه و یک‌شنبه ۱۸ و ۱۹ مهر ماه برگزار می‌شود. استادان و حافظ‌شناسانی چون غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، آیدین آغداشلو، بهاءالدین خرمشاهی، سعید حمیدیان، اصغر دادبه، سیدحسن شهرستانی، مهدی محبتی و علی‌اکبر احمدی‌دارانی درباره‌ی عقل، عشق، دانش، رندی، مدارا، مروت و .. در‌ گفت‌وگو با حافظ سخن می‌گویند و کارنامه‌ی حافظ‌پژوهی در یک‌سال گذشته نقد و بررسی می‌‌شود.

محمدخانی افزود: حافظ، تنها غزل‌سرای قرن هشتم هجری است که توانسته اوضاع و احوال روزگار خود را در غزل بیان کند و ما امروز بیش از هر زمانه‌ی دیگری به شناخت شعر او نیازمندیم.

این مطالب را هم خوانده‌اید؟

بدون نظر

شما هم نظرتان را بنویسید

Back to Top