کتاب‌گرد معرفی و مرور

درباره‌ی کتاب مستطابِ حرکت در مه

۱۰ مرداد ۱۳۹۶
حرکت در مه محمدحسن شهسواری

ابرها را کنار بزنید، جهانِ شما دارد می‌روید!
مجتبا هوشیارمحبوب: اگر اهل نوشتن هستید، یا به قولِ کتابی که قرار است معرفی‌اش کنم، داستان‌نویسی در جرگه‌ی «شهودی»ها هستید، لابد زیاد گیر کردید در دنیای داستانی که هر روز بی سروصدا جایی از ذهن‌تان می‌نشیند و «ابرآلودی» و واقعیت گنگش را به رخ‌تان می‌کشد. تا به حال به این فکر کردید چطور می‌شود این ابرها را کنار زد و دید پشت آن‌ها دقیقاً چه اتفاق‌هایی دارد می‌افتد؟ من خودم مطمئنم همیشه، همه‌جا، دارد اتفاق‌هایی می‌افتد؛ عجب اتفاق‌هایی هم! اما خب صفحه‌ی بزرگ سفیدی با خال‌خال‌های آبی گند می‌زند به وضوحِ تصویر. این یک بحث. مسئله‌ی دیگر این است که لابد تا به حال به این فکر کردید که چطور و با چه برنامه‌ی مدونی می‌توانید مدام، منظم و حرفه‌ای بنویسید. اگر فکر نکرده‌اید که هیچ، اما اگر این مسئله هم دغدغه‌تان بوده، بروید سراغ حرکت در مه .

بی حرفِ پس و پیش حرکت در مه خیلی کتاب به‌دردبخوری است… با اینکه به طیف کتاب‌هایی که مدعی دستورالعمل‌های مهمی برای انجام دادن کارهای خلاقانه‌اند، مشکوکم، و با اینکه به شک این کتاب را در دست گرفتم، اما خیلی زود بی‌خیالِ پیش فرض‌هایم در این باب شدم، و کمی بعدتر به این نتیجه رسیدم که «حرکت در مه» کتاب مستطاب، کاربردی و مفیدی است… شیوه نگارش این اثر بر مبنای متدهای امروزیِ تالیف کتاب‌هایی در زمینه‌ی راهنمای داستان‌نویسی و همین طور فیلمنامه‌نویسی است، همراه با چاشنی‌های خلاقانه و البته آزموده‌شده‌ی مؤلف اثر، یعنی محمدحسن شهسواری. به گمانم برای خواندن این کتاب توسط بخشی از مخاطبان، یا به عبارت بهتر علاقه‌مندان به داستان‌نویسی و البته خود داستان‌نویسان، موانعی می‌توان متصور شد که بیش از همه به دلیل پیش‌فرض‌های غلط مخاطبان در حوزه داستان‌نویسی است. برای همین فکر می‌کنم این کتاب را باید کسانی بخوانند که نسبت به حرف «دیگری» موضع تند نشان نمی‌دهند، ذهنیت پذیرایی نسبت به مسائل نادانسته داشته باشند و به عبارت ساده گوش شنوایی داشته باشند برای چند کلمه حرف حسابی. به زبان بسیار ساده باید بگویم گمان می‌کنم برای خواندن درست وُ روان، و شیر فهم شدن «حرکت در مه» باید دارای دو جور ظرفیت باشیم؛ ظرفیت اینکه اشتباهات احتمالی‌مان را به وقت نوشتن اثر داستانی‌مان بپذیریم، و ظرفیت شنیدنِ صدای جدیدی را که نحوه نوشتن رمانی دارای شخصیت‌های اصیل و پلاتی درخور را به ما یاد می‌دهد، داشته باشیم.

نمی‌گویم در حرکت در مه تنها شیوه‌ی راستین رمان‌نویسی تشریح‌شده است، اما شهسواری به کمک بخش بزرگی از کتاب‌ها درحوزه‌ی داستان‌نویسی، روان‌شناسی و… توانسته شیوه‌ی کاربردی و مفیدی را در کتابش تبیین کند. شیوه‌ای که برای اجرای آن از سوی نویسندگان همت زیادی می‌طلبد و شاید به همین دلیل واکنش‌های دفعی زیادی را نیز برانگیزد.

این کتاب احتمالاً شما را نسبت به آسان‌گیری فرایند معمول نگارش اثرتان متنبه می‌کند. این کتاب ما را متوجه می‌کند که به دلیل تنبلی ذاتی‌مان گاه به چه شیوه‌های دست‌مالی‌شده، غیرکاربردی و پر زرق و برقی پناه می‌بریم، و چطور این اهمال را در سایه‌ی آنچه موسوم است به «ادبیات روشنفکری» پنهان می‌کنیم. این کتاب از این نظر دایرهالمعارف جامعی است در باب خلأها و حفره‌های مهم داستان‌نویسی امروز ایرانی، و متعاقب آن روی گرداندن مخاطبان ایرانی از نویسندگان هم‌وطن‌شان. حرکت در مه را از همین روی می‌توان کتابی با دامنه‌ی خودانتقادی وسیع توصیف کرد، که در همان بدو امر تکلیف خودش را با مخاطب یکسره می‌کند و از جانِ کلام طفره نمی‌رود.

حرکت در مه کتابی است جامع و مانع، که شما بعد از خواندن دور نخست، شدیدا احساس نیاز می‌کنید به خواندن دوباره و حتی چند باره. برای همین اولین ویژگی این کتاب این است که به زودی برای شما حکم کتابی منبع را پیدا می‌کند که احتمالا هر چند وقت یکبار سراغش را خواهید گرفت. علت آن این است که محمدحسن شهسواری در «حرکت در مه» از کتاب‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف از جمله شیوه‌های داستان‌نویسی، طراحی پلات، شخصیت پردازی و روان شناسی شخصیت‌ها سود برده است. او از آنجایی که سال‌ها شخصا مدرس داستان‌نویسی بوده است، موانع و خلأهای کتاب‌هایی از این دست را پیش از نگارش حرکت در مه شناسایی کرده، نقاط ضعف‌شان را حذف کرده و با جمع‌آوری بخش‌های موثر آن‌ها طرح کتابی منسجم و سودمند را در ذهن پرورانده است.

حرکت در مه شما را با مهم‌ترین کتاب‌ها در حوزه‌ی داستان‌نویسی آشنا می‌کند. این یکی از ویژگی‌های خیلی خوب کتابِ شهسواری است. در این کتاب قریب به ۱۰۰ کتاب به صورت غیرمستقیم و مستقیم به مخاطب پیشنهاد می‌شود که عمده آن در حوزه‌ی داستان‌نویسی است و شمار قابل توجهی جزو کتاب‌های بالینی و پراهمیتی است که هر نویسنده‌ای باید آن‌ها را بخواند. این در حالی است که خود حرکت در مه رئوس مهم بسیاری از این رساله‌ها را به کار بسته و مخاطب را با آن آشنا می‌کند. حتا در بعضی موارد شما در حرکت در مه می‌توانید چکیده‌ی آن کتاب را هم بخوانید. کتاب «چگونه مثل یک نویسنده فکر کنیم» به صورت منظم و ترتیب‌یافته‌ای چگونگی فکر کردن به داستان و چطور نوشتن را به ما یاد می‌دهد. مراحل هفت‌گانه‌ای که در این کتاب با آن مواجه می‌شوید دورنمای حقیقی داستانی که در ذهن دارید را به خوبی برای‌تان تصویر می‌کند، شخصیت‌های داستان‌تان را می‌سازد، و شما را متوجه این می‌کند که در کجای اثر نانوشته‌تان قرار گرفته‌اید. در این کتاب ساختار رمان‌های مبتنی بر پلات و همین طور شخصیت به دقت واکاوی شده است و در عین حال که متدهای کاربردی و نوین نوشتن به مثابه امرِ مدام و منظم را به ما آموزش می‌دهد در بخش « سفر درونی (نوشتن با قلب)» پیشنهادهای فوق‌العاده مؤثری پیش می‌کشد که قوه‌ی تخیل ما را قدرتمند می‌سازد.

اگر مخاطب حرفه‌ای کتاب‌های داستانی و رمان هستید، تا به حال از نویسنده‌های زیادی، شاهکارهای متعددی و اقوال بسیاری طرف بربسته‌اید یا چیزها آموختید. بی شک، در کتاب حرکت در مه نکته‌های بسیاری پیدا می‌کنید که آموختنی است. در این کتاب، همچون هر کتاب سودمندی با بارقه‌هایی مواجه می‌شوید که شما را نسبت به اموری که از آن‌ها غافل بودید، آگاه می‌کند. این آگاهی از آنجایی که همراه با ادوات و ابزار مشخصی به شما هبه می‌شود، حسابی سرذوق‌تان می‌آورد، تا جایی که ممکن است بعد از خواندنش رغبت دو چندانی برای نوشتن پیدا کنید.

کتاب شهسواری کتابی است جامع، فوق‌العاده شیرین و همان‌طور که گفتم بدردبخور… روراست: نخواندن آن اشتباه بزرگی است، رفقا!

کتاب هفتصد و بیست و یک صفحه‌ای حرکت در مه با عنوان فرعی «چگونه مثل یک نویسنده فکر کنیم»، به قلم محمدحسن شهسواری، داستان‌نویس و مدرس، در قالبی آراسته و شکیل در نشر چشمه منتشر شده است. مخاطبانِ این کتاب علاقه‌مندان به داستان‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی، نمایش‌نامه‌نویسی، و به تبع آن داستان‌نویسان، فیلمنامه‌نویسان و نمایش‌نامه‌نویسان است. من به‌شخصه این کتاب را به تحلیل‌گران داستان، که مهم‌ترین مشاورانِ کنونی صنعت نشر ایران هستند و جایگاه ویژه‌ای در جامعه‌ی ادبی ما دارند، نیز پیشنهاد می‌کنم.

بعدالتّحریر: معمولاً فلسفه‌ی نوشتن معرفی کتاب، ایجاد رغبت برای خواندن آن کتاب در مخاطب است. اما به نظرم کتاب‌های خوب را اول باید خواند و بعد اگر لازم بود باید رفت سراغ معرفی‌شان. منطقی نیست، اما واقعیت است. در معرفیِ کتاب‌های اینچنینی، لب کلام درنمی‌آید، و آنچنان که شایسته‌ی آن کتاب است، کتاب مورد نظر توصیف نمی‌شود. حرکت در مه از همین‌هاست. و نکته‌ی بعد این‌که، به گمانم «حرکت در مه» را باید همه‌ی نویسنده‌ها بخوانند: داستان‌خوان‌های حرفه‌ای که هنوز تجربه‌ی چندانی در نوشتن ندارند، نویسندگانی که فکر می‌کنند حرفه‌ای هستند و نویسندگانِ حرفه‌ای.

«حرکت در مه» (چگونه مثل یک نویسنده فکر کنیم)، محمدحسن شهسواری، نشر چشمه، چاپ دوم ۱۳۹۶، ۷۲۱ صفحه، ۵۵ هزارتومان

منبع

این مطالب را هم خوانده‌اید؟

۲ نظر

 • Reply کبرا حسینی ۵ دی ۱۳۹۶

  من رمان‌خوان حرفه‌ایم. این کتاب برایم بسیار مفید بود. قبلاً گاهی پیش می‌آمد کتابی می‌خواندم یا فیلم و سریالی می‌دیدم که خوشم یا بدم می‌آمد اما نمی‌توانستم توضیح بدهم چه چیزش بد یا خوب بود. حالا بعد از خواندن کتاب حرکت در مه، دقیقاً می‌فهمم نقطه ضعف یا قوت یک داستان چیست.
  می‌خواهم بگویم حتی اگر قصد نوشتن ندارید، این کتاب به شما یاد می‌دهد چطور از قصه خواندن و فیلم دیدن لذت ببرید.

 • Reply املاک 20 ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

  سایتتون عالیه ممنونم..

 • شما هم نظرتان را بنویسید

  Back to Top