خوابگرد قدیم

گفت‌وگوی پوشکین با سعدی در تهران و مسکو

۲۲ فروردین ۱۳۹۱

پوشکین و سعدی در ادبیات روسیه و ایران و نیز در ادبیات جهان، اهمیت والایی دارند. پوشکین از آثار و اندیشه‌های شاعران و نویسندگان مشرق‌زمین به ویژه سعدی، فردوسی و حافظ تاثیر پذیرفته است و او را بنیان‌گذار زبان ادبی معاصر روسی و معیار سنجش زبان و ادبیات روسی می‌دانند همان‌گونه که سعدی و فردوسی معیار سنجش زبان و ادبیات فارسی هستند. سنجش آثار سعدی و پوشکین و جایگاه آن در ادبیات جهانی در شناخت این دو شاعر برجسته بسیار مهم است.

مرکز فرهنگی شهر کتاب با همکاری مرکز سعدی‌شناسی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و بنیاد روسکی‌میر روسیه به مناسبت روز بزرگداشت سعدی، همایش سعدی و پوشکین را در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ فروردین ۱۳۹۱ ساعت ۱۵ برگزار می‌‌کند.

سعدی‌شناسان و پوشکین‌شناسانی که در این دو روز سخن می‌گویند و عنوان سخنرانی‌شان بدین شرح است: دکتر میرجلال‌الدین کزازی (دلیری سعدی، بی‌باکی پوشکین)، دکتر سعید حمیدیان (بت‌های شکستنی در خواندن غزل‌های سعدی)، استاد کامران فانی (پوشکین در ایران)، دکتر جان‌الله کریمی‌مطهر (پوشکین، سعدی جوان روسیه)، دکتر حسن بلخاری (مفهوم هنر در آثار سعدی)، دکتر مرضیه یحیی‌پور (تلالو مرواریدهای کلام سعدی در اشعار شاعران روسیه)، دکتر زهرا محمدی (دریچه‌های آشنایی پوشکین با شرق و ادبیات فارسی و مضامین مشترک اشعار پوشکین، سعدی و حافظ)، دکتر آبتین گلکار (عناصر «درام مدرن» در نمایش‌نامه‌های پوشکین) و علیرضا دولتشاهی (باغچه‌سرای، پیوندگاه ادب ایرانی و ادب اسلاوی).

در این همایش، اشعاری از پوشکین و سعدی به زبان روسی و فارسی خوانده می‌شود. ادامه‌ی این همایش در نیمه‌ی اول خرداد ماه در مسکو برگزار می‌‌شود. این همایش در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸ برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

این مطالب را هم خوانده‌اید؟

بدون نظر

شما هم نظرتان را بنویسید

Back to Top