جایزه‌ی بهرام صادقی خبر و گزارش

چهل داستان‌نویس منتخب دور سوم جایزه‌ی بهرام صادقی

۲۲ دی ۱۳۹۵
چهل داستان‌نویس منتخب دور سوم جایزه‌ی بهرام صادقی

داوران مرحله‌ی نخست دور سوم جایزه بهرام صادقی (فرشته احمدی، علی خدایی و محمدحسن شهسواری) پس از دو ماه مطالعه و بررسی چندمرحله‌ای آثار، امروز چهل داستان «منتخب» از میان ۱۰۰۶ داستان ثبت‌شده در دبیرخانه را اعلام کردند. در مرحله‌ی بعد، بیست اثر «برگزیده»ی داوران از میان این چهل داستان اعلام و منتشر خواهد شد. اکنون خبر خوب برای چهل داستان‌نویس و خبر ناخوشایند برای ۹۶۶ داستان‌نویس دیگر که داستان‌شان در رقابت با دیگر آثار از رسیدن به این مرحله جا ماند.

اسامی چهل داستان‌نویس منتخب دور سوم جایزه بهرام صادقی (به ترتیب الفبا)

الهام نظری (تهران)، امیر بهاری (تهران)، امین شیرپور (خرم‌آباد)، ایمان اسلامیان (تهران)، آیین نوروزی (تهران)، بهاره ارشد ریاحی (تهران)، بهدخت نژادحقیقی (شیراز)، بهمن بابایی (قزوین)، پرستو گرانمایه (کانادا)، پویا منشی‌زاده (هلند)، حسام انوری (کانادا)، حسن بهرامی (گچساران)، حسین یونسی (تهران)، دامون بهرنگ (تهران)، زکریا قائمی (سمنان)، سارا محمدی اردهالی (تهران)، سروش مستور (تهران)، سعید شفیعی اسفیدواجانی (قم)، سمانه خادمی مزده (تهران)، سولماز کیان‌فر (تهران)، صالحه مرتضی‌نیا (تهران)، صدیقه قلی‌پور (رشت)، عباس باباعلی (تهران)، فاطمه ستوده (تهران)، فرهاد رفیعی (شیراز)، فریده شبانفر (لس‌آنجلس)، کیوان صادقی (تهران)، لیلا امانی (همدان)، لیلا میربابایی (کرج)، مجتبی شول افشارزاده (سیرجان)، مریم منوچهری (تهران)، مهتاب مجابی (تهران)، مهدی حمیدی پارسا (قم)، مهدی عباسی زهان (کرج)، مهسا بنی‌اسدی (تهران)، موژان اردانی (تهران)، مولود سلیمانی (تهران)، نرجس خدایی (تهران)، نعیمه بخشی (تهران)، نیکزاد نورپناه (تهران).

نهایتاً تا یک هفته‌ی دیگر، فهرست و متن بیست اثر «برگزیده» از میان این چهل داستان نیز منتشر خواهد شد و در اختیار هیئت داوران مرحله‌ی نهایی جایزه بهرام صادقی قرار خواهد گرفت. در این مرحله آقایان حسین پاینده و حسین سناپور نیز به جمع داوران می‌پیوندند تا سه اثر برتر را مشخص و اعلام کنند.

همان‌گونه که در دوره‌های قبلی این جایزه دیدید، این جایزه‌ بر برقراری ارتباط با خوانندگان و داوری نهایی در محضر ایشان تأکید دارد. بنابراین، برنامه‌ی جنبی و مهم این جایزه، انتشار هم‌زمانِ داستان‌های برگزیده در خوابگرد و کتاب‌خوان طاقچه است تا خوانندگان و کاربرانِ این نرم‌افزار کتاب‌خوانی هم بتوانند به داستان‌های محبوب‌شان امتیاز بدهند و سه اثرِ محبوبِ آنان نیز مشخص و اعلام شود.

برندگان نهایی مسابقه جوایز خود را از شرکت ارتباط فردا دریافت خواهند کرد. این شرکت، که آینده را دنیای خلاقیت می‌داند، از همه‌ی نویسندگان آثار منتخب نیز در پایان جایزه بهرام صادقی تقدیر خواهد کرد.
رضا شکراللهی، دبیر جایزه بهرام صادقی

مرتبط:
گزارش آماری حضور ۱۰۰۶ داستان در دور سوم
آشنایی با برندگان دور دوم جایزه بهرام صادقی
اسامی چهل داستان‌نویس منتخب دور دوم
متن بیست داستان برگزیده‌ی دور دوم
برگزیدگان بخش جنبی دور دوم

این مطالب را هم خوانده‌اید؟

۲۲ نظر

 • Reply منصور یوسفی کیا ۲۲ دی ۱۳۹۵

  عرض سلام به دوستان جایزه بهرام صادقی
  چه خوب می شد اگر اسامی ۱۰۰۶ داستان را که واجد شرایط شرکت در جایزه را داشته و ثبت دبیرخانه جایزه شده اند را اعلام می فرمودید. به عنوان مثال داستان ارسالی بنده در مرز ۵۰۰ کلمه بود. حالا نمی دانم شرایط را نداشته یا داستانم مقبول نبوده است؟
  ممنون که پاسخ بنده را می دهید

  • Reply خوابگرد ۲۲ دی ۱۳۹۵

   ما بر اساس آیین‌نامه‌ی جایزه رفتار می‌کنیم. بر اساس همین آیین‌نامه هیچ داستانی که شرایط ذکرشده در فراخوان را رعایت کرده باشد از داوری حذف نمی‌شود.

 • Reply نويد ۲۲ دی ۱۳۹۵

  سلام. وقت بخیر. به چه صورت می شه با داوران ارتباط داشت؟ در خصوص کارم ازشون سوال دارم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • Reply خوابگرد ۲۲ دی ۱۳۹۵

   ارتباط با داوران مسئله‌ی شخصی است و دبیرخانه در این مورد کمکی نمی‌تواند بکند.

 • Reply کاوش ۲۲ دی ۱۳۹۵

  سلام و عرض ادب
  به نظر من خیلی خوب میشود که داستان یا داستان های برگزیده را منتشر کنید تا مخاطبین بیشتر با سطح مسابقه اشنا شوند و هم اینکه همه شرایط کار ها دستشون میاد و بیشتر اگاه میشن
  سپاس و تشکر ویژه از جناب شکراللهی

  • Reply خوابگرد ۲۳ دی ۱۳۹۵

   انتشار بیست داستان برگزیده (برای مطالعه و نیز داوری خوانندگان) جزو برنامه‌های اصلی این مسابقه است و در هفته‌ی آینده انجام خواهد شد.

 • Reply م.ن ۲۳ دی ۱۳۹۵

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت داوران جایزه ادبی بهرام صادقی. داوری انجام شده یک نتیجه گیری مهم و مفید را برایم در پی داشت و آن اینکه سلیقه من و داوران محترم به هیچ عنوان یکسان و حتی مشابه نیست. از این رو آثار این داوران نویسنده را که گویا اخیرا پس از مدتی تجدید چاپ هم شده نخواهم خواند. این خودش برای من یک پیروزی ست برای صرفه جویی در وقتم!

  • Reply خوابگرد ۲۴ دی ۱۳۹۵

   آفرین بر غیب‌دانی و بلندنظری شما!

 • Reply جواد ۲۳ دی ۱۳۹۵

  احتمال دارد به لیست چهل نفره باز هم نفراتی اضافه شوند؟

  • Reply خوابگرد ۲۴ دی ۱۳۹۵

   در این دوره، خیر.

 • Reply بهداد نجومی ۲۳ دی ۱۳۹۵

  اگر داستان یکی از نفرات برگزیده جعلی باشد یعنی داستان کس دیگری را به نام خودش برای جشنواره فرستاده باشد چگونه می شود پیگیری کرد؟

  • Reply خوابگرد ۲۴ دی ۱۳۹۵

   داستان‌های منتخب که هنوز منتشر نشده و این پرسش عجیبی است. ولی در صورت بروز چنین مسئله‌ای، اگر ادعا مستند و قابل اثبات باشد، داستان مورد نظر قطعاً از روند داوری حذف می‌شود.

 • Reply نويد ۲۳ دی ۱۳۹۵

  به چه صورت می تونم با داوران در ارتباط باشم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید دبیرخانه محترم.

  • Reply خوابگرد ۲۴ دی ۱۳۹۵

   ارتباط با داوران مسئله‌ی شخصی است و دبیرخانه در این مورد کمکی نمی‌تواند بکند.

 • Reply #جدی ۲۵ دی ۱۳۹۵

  جناب آقای شکراللهی دبیر محترم جایزه‌، عضو هیئت انتخاب داستان‌ها در دور اول و احتمالاً دوم. می‌خواستم بدانم تا کنون از شما چه کتابی چاپ شده است؟ رمان، داستان کوتاه، نقد ادبی و کلاً ادبیات پیشکش، چه کتابی حتی در زمینه‌ی آشپزی یا در مقوله‌های «چهل راه برای معروف شدن» و «من بزرگ‌ترین باندباز دنیام!» از شما چاپ شده است؟ پیشینه‌ی ادبی شما چه چیزی است که جایزه راه انداختید؟
  درصد کوچکی از جرئت، قباحت و علم شما را اگر من داشتم، با شلوار کردی سفر می‌کردم به مریخ.

  • Reply خوابگرد ۲۵ دی ۱۳۹۵

   پیشینه‌ی ادبی اگر به کتاب‌داشتن است، خوشبختانه یا متأسفانه (هر طور شما راحت‌تری) من کتابی ندارم. ولی اگر به چیزهای ناقابل دیگر اگر باشد، آن‌ قدر هست که بزرگان و نویسندگان ارجمندی چون دکتر پاینده، حسین سناپور، علی خدایی، محمدحسن شهسواری و فرشته احمدی داوری این جایزه را بپذیرند و شمار زیادی از داستان‌نویسان به آن امید ببندند و برخی اندک‌شمار از نویسندگان کتاب‌دار چون شما هم برای برنده شدن در آن سر و دست بشکنند. البته برای کسی که آن‌قدر بی‌دقت است که نمی‌داند داوران جایزه در این دور چه کسانی هستند و اتفاقاً امسال به قصد تمرکز بیشتر بر کار اجرایی دبیرخانه از مطالعه و قضاوت آثار کنار کشیده‌ام، نوشتن همین مقدار توضیح هم هدر دادن وقت است. ولی نوشتم تا شاید به کار دیگران بیاید. در پایان آرزو می‌کنم هر جای دنیا که هستید، در آرامش باشید.

 • Reply ش.ه ۲۵ دی ۱۳۹۵

  سلام ، ممنون از زحماتتون، امکان داره اسامی کلی آثاری که مورد بررسی قرار گرفتند رو هم منتشر کنید، به شخصه تمایل دارم بدونم کارم به خاطر ضعف نوشتاری رد شد یا به خاطر مشکلات دیگه( زیاد بودن یا کم بودن کلمات یا….)
  متشکرم

  • Reply خوابگرد ۲۶ دی ۱۳۹۵

   سلام بر شما و ممنون.
   قبلاً هم گفته‌ایم که تنها چیزی که باعث حذف یک داستان از روند داوری شده، یا حجم آن بوده (کمتر از ۵۰۰ کلمه یا بیشتر از ۵هزار کلمه) یا فرمت ارسال آن بوده (مثلاً به صورت پی‌دی‌اف به جای ورد). هیچ داستانی به هیچ دلیل دیگری از روند داوری حذف نشده مگر با ارزیابی ادبی داوران. مثلاً داستان خود شما با عنوان «یک روز معمولی» در فهرست آثار ثبت‌شده بوده و داوری شده است.

   • Reply ش.ه ۲۹ دی ۱۳۹۵

    ممنون از پاسخگویی شما.

 • Reply #جدی ۲۶ دی ۱۳۹۵

  اینکه نظر دوم من را تایید نکردید خود نشان از صحتی دارد بر حرف‌هایم. باری، خود شما بهتر از هرکسی از حال‌و‌روز خودتان باخبرید. به هر حال کثافتی گرفته سرتاپای این ادبیات را و شما هم ذره‌ی کوچکی هستید از آن. ارث پدرتان است انگار این ادبیات.
  وای بر ملتی که امثال شما هنرمند و اهل فرهنگش باشند. شما که جار می‌زنید «آزادی بیان»! پس چطور است که از تایید کردن نظری که نه توهینی در آن است و نه تهمتی، خودداری می‌کنید؟ اینقدر تلخ می‌زند این حقیقت ته گلوی شما؟ وای بر ملتی که آزادی خواهانش شما هستید. شرم بر شما.

  • Reply خوابگرد ۲۶ دی ۱۳۹۵

   هر وقت تصمیم گرفتید تا این حد بزدل نباشید و (به جای سنگ انداختن از تاریکی به کسانی که در روشنایی ایستاده‌اند) با نام و نشان خودتان حرف بزنید، هر ناسزای دیگری که بنویسید در این‌جا منتشر خواهد شد. تا آن زمان، همین مقدار لطف و توجه هم از سر شما زیاد است. خودتان را خسته نکنید.

 • Reply م. نقدپیشه ۲۶ دی ۱۳۹۵

  با درود.
  و خسته نباشید به شما دوستان و دست اندرکاران این جایزه ، که می دانم کار جمعی، آن هم در عرصه ادبیات ، کاری است سخت. اما خواهشی داشتم. لطفن پیغام هایی را که در آن عمدتن فحش و ناسزا و توهین به شما، یا دیگران است، را درج نکنید… چون هم حال من خواننده را خراب می کند، هم در نهایت باعث گسترش همین فضای ناسزاگویی می شود. به آن دوستی هم که این فضا را کثیف می داند می گویم : بجای فحاشی ، خودش برود آستین بالا بزند و کاری کند، تا بلکه فضا بهتر شود، نه این که مثل چاله میدان، متلک یا فحش بار این و آن کند… پایا باشید.

 • شما هم نظرتان را بنویسید

  Back to Top